Certyfikowane materiały odniesienia – czym są i do czego służą?

Akredytowane laboratorium i wszystko, co wychodzi z tej instytucji, musi posiadać odpowiednie oznaczenia i z tymi oznaczeniami się identyfikować. Dlatego też warto wiedzieć o istnieniu certyfikowanych materiałów odniesienia. Czym są i do czego służą?

Definicja materiałów odniesienia

Certyfikowane materiały odniesienia to substancję, których wartości właściwości, jednak lub więcej, są jednorodne na tyle, by mogły posłużyć do wzorcowania przyrządów pomiarowych, oceny metody lub przypisania im wartości innego materiału. Oczywiście materiał ten musi być oznaczony odpowiednim certyfikatem, co jest oczywiste. Certyfikat to coś więcej niż tylko dokument będący jego zapewnieniem, to przede wszystkim dokument, który charakteryzuje wartość bądź wartości właściwości, które poprzez certyfikację są zgodne z procedurą, która ma zapewniać odniesienie do dokładnej jednostki miary.

Gdzie przydają się materiały odniesienia?

Certyfikowanie materiałów ma swoje konkretne zastosowanie. Korzysta się z nich podczas procesów walidacji procedur analitycznych, czyli w wyznaczaniu poprawności, dokładności, czy kalibracji. Ponadto wykorzystuje się je także do tego, by potwierdzić umiejętności nowego laboratorium, czyli niejako jedno akredytowane laboratorium może się przysłużyć do powstania i powołania kolejnego. Istotnym aspektem materiałów jest także to, że używane są do kontroli jakościowych prac danego ośrodka badawczego. W przypadku materiałów warto wspomnieć, że wykorzystuje się je także w badaniach dokładności i odzysku, wyznaczaniu spójności pomiarowej, a także kalibracji przyrządów i metod analitycznych.

Aby taki materiał mógł powstać, muszą wystąpić wspólne, czynniki w postaci wytworzonego materiału, badania jednorodności, badania trwałości, a także określenia charakterystyki. Wybór materiału podyktowany jest potrzebami bieżącymi, rodzajem pomiarów, a także dostępnościami materiału. Jako dokumenty specjalistyczne z czasem mogą ulegać przedawnieniu czy dezaktualizacji.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *