Chorobę alkoholową trzeba leczyć – prywatnie czy na NFZ?

Nie ulega żadnej wątpliwości, że choroba alkoholowa wymaga leczenia. Długoletnie uzależnienie prowadzi do nieodwracalnych w skutkach ubytków w narządach człowieka, a także we wszelkich układach.

Warto zatem mieć na uwadze, że im szybciej rozpocznie się leczenie, tym szybciej chory może przestać pić. Nie licz jednak na to, że zostanie całkowicie wyleczony. Niestety alkoholik na zawsze pozostanie alkoholikiem. Nawet jeśli podda się leczeniu, przejdzie pomyślnie kurację, nie jest powiedziane, że nigdy nie wróci do nałogu. Dlatego też, jeśli masz wśród bliskich osobę, która leczy się z uzależnienia alkoholowego, bądź zawsze przy niej. Obserwuj, co się z nią dzieje i jeśli zauważysz coś niepokojącego, natychmiast reaguj.

Leczenie choroby alkoholowej – który ośrodek wybrać?

Kiedy chora osoba przyzna się do tego, że ma problem pamiętaj o tym, aby przekonać ją do leczenia. Takie oferują prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu, jak również te opłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zastanawiasz się teraz, który będzie lepszy? Nie da się ukryć, że prywatny ośrodek z pewnością pobierze opłatę za leczenie. Jego przewagą są jednak specjaliści, których chory ma dostępnych 24 na dobę. Może liczyć nie tylko na pomoc medyczną, ale również wsparcie psychologów.

Bez względu na to, która placówkę wybierzecie, leczenie rozpoczyna się od detoksu, czyli odtrucia alkoholowego. Etap ten trwa przez kilka dni, do momentu, aż wszelkie toksyczne substancje nie zostaną usunięte z ciała alkoholika. Trzeba mieć na uwadze, że jest to jeden z najtrudniejszych etapów, ponieważ podczas jego przebiegu może pojawić się zespół abstynencyjny. W tym momencie ważne jest, aby przy chorym był sztab lekarzy i terapeutów, którzy pomogą przejść mu przez ten trudny okres.

Chory podczas detoksu otrzymuje elektrolity, sole mineralne i zestaw witamin, dzięki którym ma pozbyć się chęci przyjmowania alkoholu. Jeśli przejdzie przez ten najtrudniejszy etap, będzie gotowy zmierzyć się z pozostałymi.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *