Ciepło, które nie pójdzie z dymem

W czasach, gdy tyle mówi się o ekologii i degradacji środowiska naturalnego, nadal patrzymy na dymiące kominy. Czarny dym, który się z nich wydobywa, nie jest ani proekologiczny, ani nie ma żadnego związku ze zmniejszaniem zużycia energii, do którego nawołują światowe organizacje.

Na szczęście coraz częściej sięga się po inne rozwiązania, odchodząc od piecy węglowych, miałowych czy olejowych.

Kolektory, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, przydomowe elektrownie wiatrowe, rekuperatory ciepła, to jedne z najskuteczniejszych rozwiązań na ogrzanie domu (powietrza, wody), w sposób możliwie naturalny i nieszkodliwy dla otoczenia.

Pompa ciepła – alternatywa dla dymiącego komina

Ekologiczna pompa ciepła, która wykorzystuje ciepło zgromadzone w powietrzu. Przy stosunkowo niskim koszcie wytwarzania ciepła, działa nieustannie przez cały rok. Może być wykorzystywana zarówno do ogrzewania jak i chłodzenia domu. Nie wymaga specjalnego pomieszczenia, ani dużej powierzchni dachu jak np. kolektory słoneczne, gdyż można ją ustawić w dowolnym miejscu w domu. Praktycznie bezobsługowa w codziennym użytkowaniu, wymaga jedynie przełączenia ustawień w czasie przejścia pomiędzy kolejnymi porami roku czy gwałtownymi zmianami pogody.
W stosunku do pieca na Ekogroszek, pompa ciepła osiąga porównywalne zużycie prądu, jednak wkład pracy, komfort użytkowania i zaangażowanie w obsługę są diametralnie mniejsze na korzyść pompy.

Rekuperatory – odzyskiwanie ciepła

Proces polegający na wymianie powietrza przy wykorzystaniu ciepła pochodzącego z wcześniej ogrzanego, choć już zanieczyszczonego powietrza znajdującego się wewnątrz budynku. Zimne, czyste powietrze z zewnątrz, wtłaczane przez rekuperator do wewnątrz, przejmuje ciepło od ogrzanego, „zużytego” powietrza, które ma zostać wypompowane z mieszkania. Minimalizuje to zużycie energii.

W tego typu wentylacjach mechanicznych stosuje się też urządzenia typu centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła. Zapewnia wymianę i obróbkę powietrza rozprowadzając je po całej instalacji w budynku.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *