Idealny zestaw pościeli dla niemowlaka

Kiedy kompletujemy pierwszą wyprawkę dla naszego niemowlaka, zakup pościeli może stać się nie lada wyzwaniem, kiedy spojrzymy na rozmaitość produktów dostępnych w sklepach. Gdy dziecko rośnie, nie jest wcale łatwiej. Czym więc kierować się w pierwszej kolejności przy wyborze pościeli dla dziecka? Na co zwrócić uwagę i czego unikać?

Pościel antyalergiczna

Zestawy pościeli dla niemowlaka oprócz mnogości wzorów i kolorów, jakie możemy znaleźć w sklepie, różnią się też rodzajami wypełnienia. Jeśli chodzi o zdrowie naszego dziecka, ta druga kwestia jest bardzo ważna. Wypełnienie ma przede wszystkim wpływ na ciężar pościeli, jej termoizolację oraz cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci.

Puch i pierze

Pościel puchowa lub z pierzem łatwo może uczulić malucha i w konsekwencji powodować może podrażnienia skóry. Taka pościel jest też dosyć ciężka. W przypadku kołderki z pierzem może to być bardzo uciążliwe, zwłaszcza dla malutkiego dziecka, które będzie miało problemy ze swobodnym poruszaniem się pod taką kołdrą.

Pościel syntetyczna

Polecane jest wybieranie zestawów z wypełnieniem syntetycznym. Taka pościel będzie przede wszystkim antyalergiczna i nie uczuli dziecka. Dodatkowym atutem jest lekkość kołderek z syntetycznym wypełnieniem, co nie będzie ograniczało ruchów dziecka. Pościel taką jest też dużo łatwiej utrzymać w czystości. Można spokojnie prać ją w pralce, co pozwoli na zachowanie pościeli w świeżości i jest bardziej higieniczne.

Od kiedy poduszka?

Najlepszym momentem na zakup pierwszej poduszki dla dziecka to okres między 12 a 18 miesiącem życia. Pierwsze miesiące dziecko powinno spędzać większość, leżąc na płaskiej powierzchni. Odpowiednio miękkie podłoże w kołysce czy wózku powinno zrekompensować brak poduszeczki. Jest to ważne ze względu na późniejszy prawidłowy rozwój niemowlęcia i jego zdrowie.

Pierwsza poduszeczka nie powinna również zbyt wysoko unosić głowy dziecka, najlepiej wybrać poduszkę niedużą i w miarę płaską. Pozwoli to na swobodniejsze oddychanie dziecka podczas odpoczynku i snu.

Jak najlepiej prać pościel dziecka?

Czasami zdarza się, że rodzice piorą zarówno pościel, ręczniki, jak i ubranka dziecka w tych samych środkach co swoje rzeczy. Skóra niemowlęcia jest jednak bardzo delikatna i podatna na podrażnienia, dziecko również łatwo się uczula. Potrzebuje w związku z tym dodatkowej ochrony. Zwłaszcza w okresie niemowlęctwa powinno stosować się delikatne środki do prania i płukania, które mają odpowiednie pH dla skóry dziecka. Odpowiedni skład zapobiega podrażnieniom skórnym. Do prania najdelikatniejszych rzeczy można zakupić płatki mydlane, które równie dobrze radzą sobie z wszelkimi zabrudzeniami na dziecięcych ubrankach.

Dodatkową zaletą stosowania takich delikatnych środków do prania jest to, jak obchodzą się one z pranymi tkaninami. Dzięki delikatnemu składowi nie odbarwiają pościeli czy ubranek, a wszystkie rzeczy na dłużej zachowują swoje oryginalne kolory i cieszą oko.

Do prania warto też dodawać płyn do płukania tkanin, dzięki czemu pościel łatwiej się wyprasuje i nie będzie się nadmiernie elektryzowała.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *