Języki klasyczne – dlaczego warto się ich uczyć?

Językami klasycznymi nazywamy w Europie starożytną grekę oraz łacinę. Posługiwali się nimi pierwsi wybitni europejscy literaci, począwszy od Homera, poprzez Platona, aż po Cycerona i poetów epoki augustowskiej.

Motywy i myśli filozoficzne zawarte w tych tekstach wywarły duży wpływ na rozwój naszej cywilizacji. Co więcej, wiele wyrazów obcych, nie tylko w języku potocznym, lecz również w terminologii fachowej różnych branż, pochodzi właśnie z greki i łaciny. Nie dotyczy to wyłącznie języka polskiego, ale większości języków indoeuropejskich, a zwłaszcza języków romańskich. Nauka języków klasycznych prowadzi więc ku świadomemu poznawaniu języków nowożytnych i lepszemu zrozumieniu współczesnych realiów kulturowych.

Jak zacząć?

Cesarstwo Rzymskie nie obejmowało terenów dzisiejszej Polski, stąd nauka języków klasycznych nie jest u nas tak powszechna, jak u naszych zachodnich sąsiadów. Nie wyklucza to jednak możliwości jej podjęcia. W niektórych liceach prowadzi się zajęcia z łaciny. Klasyków kształci też znakomita większość polskich uniwersytetów. Jeśli ktoś nie chce studiować filologii klasycznej, może uczęszczać na zajęcia z praktycznej nauki języka jako wolny słuchacz albo wybrać łacinę jako lektorat. Ciekawym przeżyciem może okazać się też uczestnictwo w letniej szkole żywej łaciny, organizowanej co roku przy Instytucie Filologii Klasycznej w Poznaniu. Jak widać – dla chcącego nic trudnego!

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *