Ochrona materiałów przed wodą – impregnacja i jej koszt

Zapobieganie przed zniszczeniem, od razu po zakupie czy regularnie, w porównaniu do uszkodzeń to niewielka cena. Impregnat do tkanin, impregnat do drewna czy jakiegokolwiek innego materiału pozwala nam zabezpieczyć go przed negatywnym działaniem wilgoci, deszczami czy zalaniem.

Czym jest impregnacja?

Impregnacja to nasycanie materiału roztworami żywic, rozpuszczonego wosku i innych składników chemicznych, co zapobiega uszkodzeniu materiału z wielu źródeł. Najczęstszym obiektem do impregnacji jest drewno, które wykorzystujemy jako wykończenie elewacji domu, do tworzenia mebli czy altan. Szczególnie zewnętrzne elementy drewniane, ale również z tkanin czy innego tworzywa podatnego na wilgoć, muszą zostać odpowiednio zabezpieczone.

Oprócz samego impregnatu, na rynku dostępnych jest kilka innych zamienników, które można stosować do drewna. Bejca, lakier czy ich połączenie – lakierobejca, odnajdują zastosowanie przede wszystkim w ochronie przed wilgocią, pleśnią oraz wodą, a także nadają wykończeniu swoistego wyrazu. Drewno pokryte bejcą czy lakierem jest najczęściej bardziej estetyczne niż samym impregnatem. Specyfiki te można łączyć, zaczynając od pokrycia powierzchni impregnatem.

Przede wszystkim cena. Impregnat do drewna z kilkoma właściwościami

Cena impregnatu jest zależna od jego przeznaczenia. Zaczynając od rodzaju drewna po właściwości, które obiecuje nam producent. Oprócz podstawowej ochrony przed wilgocią, impregnaty mogą zabezpieczać drewno również przed szkodnikami, promieniami UV czy uszkodzeniami mechanicznymi.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *