Ostropest plamisty – jakie ma wartości odżywcze i zastosowanie?

Czy zwracasz uwagi na rośliny, które można znaleźć na łąkach? Wiele z nich wydaje się niepozornych, ale w rzeczywistości okazuje się, że posiadają ogromną moc. To np. ostropest plamisty – często mylony z ostem. Jego cenne właściwości lecznicze sprawiają, że ma bardzo pozytywny wpływ zarówno na zdrowie, jak i samopoczucie.

Ostropest plamisty – czym jest i jak działa?

Ostropest plamisty to roślina, która występuje najczęściej dziko na łąkach, jednak możliwa jest także jej uprawa. Wygląda bardzo przyjemnie dla oka, ponieważ przyjmuje barwę fioletową. Warto jednak pamiętać o ostrożności, ponieważ kwiaty oraz liście ostropestu są kłujące. W medycynie stosuje się owoce ostropestu, które mają znamienny wpływ na leczenie. Dlaczego? Ponieważ roślina ta jest bogata w sylimarynę, jaka jest kompleksem kilku substancji, jakie posiadają bardzo silne działanie antyoksydacyjne. W związku z tym ma niezwykle korzystny wpływ zarówno na wątrobę, jak i układ trawienny w ogóle. Wykazuje zróżnicowane działanie – przeciwzapalne, żółciopędne, regeneracyjne oraz odtruwające. Ciekawostką jest, że ostropest plamisty sklep wykorzystuje się przy zatruciu muchomorem.

Jakie są właściwości ostropestu plamistego?

Warto zwrócić uwagę na więcej właściwości ostropestu plamistego. Znajdują się one nie tylko w owocach, ale także w nasionach tej wyjątkowej roślin. Są to gorycze oraz olejki eteryczne, jakie wspomagają trawienie i mają działanie spazmolityczne. Ponadto posiadają sterole roślinne, które wspierają w utrzymaniu odpowiedniego poziomu cholesterolu. Ostropest plamisty jest bogaty również w antyoksydanty – w kwasie linowym oraz witaminie E. Mając na uwadze takie zbawienne działanie rośliny, nie ma nic dziwnego, że zioło to jest jednym z najpopularniejszych stosowanych w leczeniu.

Co więcej – jest cenione od wielu wieków! Jeśli więc zależy Ci na zdrowej wątrobie, szukasz sposobu na odtrucie organizmu po spożywaniu alkoholu czy niejadalnych grzybów, chcesz zmniejszyć poziom złego cholesterolu – włącz do swojej diety zioła w postaci ostropestu plamistego.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *