Pielęgnacja ciała – czy warto zmienić nawyki?

Młodość i uroda to wartości ponadczasowe, jeśli chodzi o fizyczne piękno. Nic więc dziwnego, że staramy się zachować je jak najdłużej. Codziennie pielęgnujemy nasze ciało kosmetykami różnego przeznaczenia. Te najpopularniejsze zawierają jednak składniki, które na pierwszy rzut oka wyglądają niewinne, lecz przy dokładniejszej analizie okazują się kontrowersyjne.

Są to głównie konserwanty i parabeny. Większość z nich w odpowiednich dawkach nie wykazuje właściwości toksycznych ani rakotwórczych, nie ma jednak żadnych właściwości pielęgnacyjnych, może za to wysuszać skórę. Podobnie ma się sprawa z detergentami, które mogą pozbawiać naszą skórę i włosy naturalnego płaszcza lipidowego, czyli naturalnego zabezpieczenia przed podrażnieniami i zanieczyszczeniami. Korowód zamykają substancje zagęszczające i niskiej jakości zapychacze.

Jakie mamy alternatywy?

Przede wszystkim warto trzymać się zasady „więcej to mniej”. Oczywiście nikt nie każe nam rezygnować z pielęgnacji całkowicie, chociaż Yael Adler, dermatolog z wieloletnim doświadczeniem i autorka książki Skóra. Fascynująca historia w merytoryczny sposób przekonuje, że mamy tendencję do nadużywania kosmetyków pielęgnacyjnych. Można więc zacząć od zredukowania zawartości swojej kosmetyczki. Poza tym warto zwracać uwagę na etykiety i wybierać kosmetyki o krótkich, prostych i wartościowych składach, najlepiej pochodzenia naturalnego. Efekty na pewno nie pozwolą długo na siebie czekać.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *