Uważaj na wszechobecną chemię!

W czasach globalizacji oraz ogromnego konsumpcjonizmu producenci obniżają jakość jedzenia. Przykładowo kupowane masło, wcale nie przypomina masła. Jednak nieciekawe praktyki nie występują tylko w Polsce. Wystarczy przypomnieć sobie aferę z koniną na Wyspach Brytyjskich, do której dodawano wołowinę. W Szwajcarii wykryto barwioną na czerwono wieprzowinę, która w zamyśle miała być polędwicą wołową.

Paradoksalnie w czasach PRL-u receptury produktów tj. krakowskiej, myśliwskiej były pilnie przestrzegane. Dzisiaj natomiast każdy produkt jest określany przez etykietę. Na szczęście od nas zależy, co będzie kupować. To, co trafia do naszego żołądka, jest nie tyle ważne dla naszego portfela, ile dla naszego zdrowia. Poniżej znajdziesz składniki i produkty, które należy omijać w sklepach szerokim łukiem.

Substancje dodatkowe

Substancje dodatkowe to powszechna praktyka spożywczych producentów. Znajdziemy je właściwie w każdym produkcie. Jednak szczególnie są one zauważalne w produktach: wędlinach czy napojach gazowanych. Do najczęściej stosowanych zaliczamy azotany, azotyny oraz glutaminian sodu. Biorąc pod uwagę szerokie negatywne oddziaływanie tych dodatków na organizm, ważne, aby umiejętnie czytać etykiety, zwłaszcza na produktach mięsnych; kiełbasach, szynkach i pasztetach. Wykluczenie tych produktów przełoży się na Twoje zdrowie i smak Twoich potraw. Ulubiona smażona kiełbasa z ziemniakami czy leczo ze świeżych produktów to sama przyjemność.

Napoje gazowane

Napoje gazowane są znane i lubiane na całym świecie. Niestety, takie produkty powinniśmy omijać, jeśli chcemy być zdrowi. Oprócz wysokiej zawartości białej śmierci, czyli cukru, znajdziemy w nich sztuczne substancje, które powodują choroby układu trawiennego i innych narządów. Jakie to substancje? Oczywiście chodzi o „witaminę z grupy E”, czyli E15. Substancja ta jest rakotwórcza. W napojach często znajdziemy również olej bromowany powodujący choroby układu nerwowego, a także tartrazynę, która wywołuje reakcje alergiczne.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *